Doplňky stravy
Doplňky stravy
Doplňky stravy v rámci jídelníčku s vyváženým příjmem vitaminu K
Doplněk stravy je definován jako potravina (zpravidla ve formě tobolek, prášku, tablet), která je koncentrovaným zdrojem vitaminů, minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.
Doplňků stravy je na trhu obrovské množství, přičemž reklama bývá velmi sugestivní, stejně jako slibované zázračné účinky. Pravda je však taková, že obsah účinných látek bývá v mnoha případech velmi nízký, navíc zdravotní nezávadnost doplňků stravy se sleduje jen při jejich uvedení na trh, průběžně už kontrolována není.
Doplňky stravy rozhodně nemohou nahradit zdravý životní styl a v případě jejich současného užívání s warfarinem hrozí závažná zdravotní rizika.
Doplňky stravy a warfarin
Pacienti léčení warfarinem musí vybírat doplňky stravy velice obezřetně, protože jejich neuvážené užívání může nepříznivě ovlivnit účinek warfarinu. Doplňky stravy nemusí zasahovat do antikoagulační léčby pouze přítomností vitaminu K, ale mohou ovlivnit různými způsoby metabolizmus warfarinu. Příkladem jsou látky obsažené v rostlinách zvyšující riziko krvácení, jako jsou kumariny, salyciláty nebo látky zvyšující vstřebávání warfarinu (například kořen danshen používaný v čínské medicíně), popř. látky vykazující protidestičkové působení.
Doplňky stravy vždy užívejte až po poradě s lékařem a dodržujte předepsané dávkování, případně časové rozestupy mezi užitím doplňku stravy a warfarinem.
Příklady doplňků stravy, před kterými je třeba se mít na pozoru
Koenzym Q10 se používá zejména v prevenci a léčbě nemocí srdce a cév, jako je srdeční selhávání, vysoký krevní tlak nebo stabilní angina pectoris. Užívání koenzymu Q10 společně s warfarinem může způsobit trombotické komplikace.
Zelený čaj se cení pro vysoký obsah vitaminů, minerálních látek a antioxidačně působících látek. Užívá se především pro své protinádorové účinky. Léčbu warfarinem narušuje v zeleném čaji přítomný vitamin K.
Ginko biloba se užívá pro zlepšení kognitivních funkcí. Obsahuje látky, které mohou mít protidestičkové účinky.
Extrakt z česneku se používá na snížení krevního tlaku a hladin cholesterolu. Česnek jako koření v běžné stravě není rizikový, nevhodná je však jeho vysoká konzumace nebo příjem ve formě doplňků stravy.
Čínské byliny – opatrnosti je zapotřebí i u řady čínských bylin, jako je například danshen (děhel čínský nebo také andělika čínská), používaný v léčbě gynekologických problémů. Další z rostlin nevhodných pro pacienty léčené warfarinem je ženšen.
Vitamin E a další vitaminy – vitamin E patří mezi silné antioxidanty, čehož se využívá v prevenci mnoha civilizačních onemocnění. Vysoké dávky vitaminu E však mohou prodlužovat protrombinový čas a vést tak ke zvýšené krvácivosti. Podobně se nedoporučuje cíleně užívat doplňky stravy s vysokým obsahem vitaminu A a D. Velmi vysoké dávky vitaminu C mohou snižovat vstřebávání warfarinu a tím i jeho antikoagulační aktivitu.
Papain je enzym, který štěpí bílkoviny. Popisováno je využití pro snížení otoků, zánětu nebo při kožních potížích. Přesný mechanizmus vlivu na krevní srážlivost není znám.
Rybí tuk je zdrojem vícenenasycených mastných kyselin řady omega-3, které mají vedle vlivu na snížení hladiny krevních tuků i protizánětlivý a protitrombotický účinek. Doplňky stravy s rybím tukem tak mohou zvyšovat riziko krvácení. Běžná konzumace ryb v rámci pestré stravy riziková není.
Echinacea (třapatka nachová) se využívá pro své příznivé ovlivnění imunitních funkcí. Nežádoucím způsobem však zasahuje do metabolizmu warfarinu.
Glukosamin a chondroitin se používají jako „kloubní výživa“ pro zmírnění zánětu, bolesti a pro regeneraci kloubů. U pacientů užívajících warfarin mohou negativně ovlivnit krevní srážlivost.
Sójový protein – sójové boby a výrobky ze sóji patří mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu K. Sójový protein obsahuje pouze malé množství vitaminu K, přesto může nepříznivě ovlivnit metabolizmus warfarinu.
Proteinové doplňky bývají využívány zejména sportovci s cílem zvětšit svalovou hmotu nebo se jedná o součást redukčních diet. Jejich užívání vede k vzestupu hladiny albuminu, na který se warfarin váže. Ve výsledku je nutné zvýšit dávky warfarinu, což může být po ukončení užívání proteinových doplňků značně rizikové.
Proteinové doplňky jsou v současnosti oblíbené především jako součást tzv. bezsacharidových diet. Tento typ diet není pro pacienty léčené warfarinem vhodný i z důvodu vyššího příjmu tuku (možnost nepříznivého ovlivnění hladiny cholesterolu). Bezsacharidové diety bývají spojeny s poměrně výrazným hmotnostním úbytkem, což zvyšuje účinek warfarinu.
…předávkování některými vitaminy může být stejně rizikové jako jejich nedostatek? Příkladem je nepříznivé ovlivnění průběhu nemoci při nadužívání antioxidačně působícího beta-karotenu ve formě doplňků stravy u pacientů léčených s rakovinou plic.
Tip: Žádný doplněk stravy nenahradí pestrou a vyváženou stravu. Zařazujte proto do své stravy všechny skupiny potravin, lepší jsou menší porce, ale větší různorodost.
Jak to dělat lépe pomocí přirozené stravy?
Doplněk stravy s vitaminem C nahraďte sklenkou pomerančového džusu. Vedle vitaminu C získáte i vlákninu a řadu dalších vitaminů a minerálních látek.
Doplněk stravy s rybím olejem nahraďte porcí ryby. Kromě omega-3 mastných kyselin z tobolky dodáte organizmu i vitamin D, jód a kvalitní bílkoviny.
Doplněk stravy s proteinovými doplňky nahraďte porcí tvarohu nebo čerstvého sýra. Vedle bílkovin přijmete i vápník, fosfor a další vitaminy a minerální látky.
Jak vybírat doplňky stravy a na co si dávat pozor?
- O výběru vhodných doplňků stravy se vždy poraďte s lékařem. Bez porady s ním nezačínejte užívat žádný z doplňků stravy.
- Informujte lékaře o všech lécích, doplňcích stravy a bylinných čajích či přípravcích, které užíváte.
- Neužívejte warfarin společně se stopovými prvky, jako je železo, zinek, ale dodržujte mezi nimi několikahodinový odstup.
- Nechte se důkladně poučit o mechanizmu účinku warfarinu, neostýchejte se zeptat na vše, co Vás zajímá nebo Vám dělá starost.
Autorka: PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietolog a odborný garant projektu „Vím, co jím a piju“