Nápoje
Nápoje
Nápoje v rámci jídelníčku s vyváženým příjmem vitaminu K
Pitný režim je pro člověka velmi důležitý, i mírný nedostatek tekutin může vést k poruchám pozornosti, zvýšené únavě a bolestem hlavy a zad. U starších osob se v důsledku nízkého příjmu tekutin mohou objevit závratě nebo stavy zmatenosti. Častým důsledkem nedostatečného příjmu tekutin je zácpa, případně zvýšené riziko infekcí močových cest nebo vzniku ledvinových a močových kamenů.
Základem pitného režimu mají být nekalorické nápoje, nejlépe voda (pramenitá i kohoutková) nebo slabě či středně mineralizované přírodní minerální vody (například Dobrá voda, Korunní, Mattoni, Magnesia), neslazené čaje a v menší míře i vodou ředěné džusy (v poměru alespoň 1:3 ve prospěch vody).
…přestože se často tvrdí opak, do denního příjmu tekutin se započítává i káva, nápoje z obilovin (například Caro, Melta nebo Cikorka) a mléko?
Nápoje a warfarin
Rizikové mohou být především bylinné čaje (např. kopřivový, heřmánkový nebo třezalkový) a čaje zelené. Tyto nápoje byste měli pít pouze výjimečně. Určitě se vyvarujte pití velkého množství bylinných čajů například v rámci jarních očistných kůr.
Za bezpečné z hlediska obsahu vitaminu K jsou považovány čaje černé a ovocné.
Denní příjem tekutin by měl dosahovat 1,5–2 l. V horku, při zvýšené fyzické námaze, při horečce nebo práci v horkých provozech je nutné příjem tekutin zvýšit. Jednoduchým ukazatelem dostatečného příjmu tekutin je barva moči, která by měla být slámově žlutá.
Tip: Zejména za horkých dní přijde k chuti vychlazený nápoj vonící létem. Oblíbené nealkoholické mojito není vhodnou volbou, ale vyzkoušet můžete například malinový drink.
Recept na malinový nápoj (1 porce)
Potřebujete: 1 lžíce malinové šťávy (nejlépe domácí, s vysokým obsahem ovoce), 20 g malin, vychlazená slabě mineralizovaná přírodní minerální voda
Postup: Maliny rozmačkejte, přidejte malinovou šťávu a opatrně dolijte vodou. Servírujte se širokým brčkem.
Jak správně vybírat nápoje?
- Vyhýbejte se slazeným nápojům o vysokém obsahu cukru (poznámka: kdo se léčí s osteoporózou, neměl by vůbec pít colové nápoje obsahující kyselinu fosforečnou). Slazené nápoje jsou zrádným zdrojem energie v podobě cukru, v litru se skrývá více než 100 g cukru, což je dvojnásobek doporučeného příjmu cukru pro dospělého člověka!
- Slazené přírodní minerální vody pijte jen výjimečně. Ve 100 ml obsahují sice „pouze“ lžičku cukru, ale pokud tvoří základ vašeho pitného režimu, je to pořádná nálož cukru.
- Džusy, byť 100%, řeďte vodou. Jsou sice zdravější než limonády, ale obsah cukru je stejný.
- Čaj nebo kávu neslaďte, přijímáte tak zbytečně cukr. Pozor také na kávu se smetanou. Nevhodná je především sušená smetana, která často obsahuje částečně ztužené tuky, a tím pádem i zdraví škodlivé trans mastné kyseliny.
- Pijte průběžně během celého dne, nečekejte na pocit žízně. Jestliže již žízeň máte, je to známka mírné dehydratace.
- Pokuste se nepít zároveň s jídlem. Zbytečně si zvětšujete objem žaludku a ředíte trávicí šťávy, což může narušit trávení.
Autorka: PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietolog a odborný garant projektu „Vím, co jím a piju“