Maso
Maso
Maso v rámci jídelníčku s vyváženým příjmem vitaminu K
Maso je důležitou součástí stravy. Poskytuje plnohodnotné bílkoviny živočišného původu, tuk, vitaminy (hlavně vitamin D a vitaminy B skupiny – především B2, B6, B12), vápník, fosfor a železo. Určitou nevýhodou může být vysoký podíl nasycených tuků a cholesterolu. Obsah tuku závisí na druhu masa, na tom, zda se jedná o maso libové nebo prorostlé, a na zvolené tepelné úpravě.
…kuřecí maso konzumované s kůží obsahuje 3× více tuku než vepřová panenka?
Maso a warfarin
Maso patří do skupiny potravin s kolísavým obsahem vitaminu K, a to v závislosti na typu krmiva. Jestliže se drůbež nebo skot pase na pastvinách nebo dostává zelené krmivo, obsahuje maso více vitaminu K. V současné době se právě proto preferuje maso z farem. V tomto případě je ale bezpečnější maso z velkochovů. Za relativně bezpečné z hlediska obsahu vitaminu K je považováno vepřové maso. Ale abychom vyhověli požadavkům na antisklerotickou dietu, mělo by být vždy vybíráno pouze libové maso.
Co se týká vnitřností, zde se odborné publikace poměrně rozcházejí, ale převládá jejich řazení mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu K.
Ryby jsou řazeny mezi potraviny s nízkým obsahem vitaminu K. Buďte opatrní v případě sushi, které obsahuje mořské řasy bohaté na vitamin K.
Za porci masa se považuje 100 g masa (váženo v syrovém stavu). Denní příjem masa se pohybuje mezi 1–2 porcemi.
Tip: Vzhledem k nestabilnímu množství vitaminu K v drůbežím mase je výhodnější maso přidávat v menším množství a potřebné bílkoviny doplnit například sýrem.
Recept na vepřové karbanátky s červenou řepou (8 porcí)
Potřebujete: 800 g libového vepřového masa, 350 g oloupané řepy, 2 vejce, 4 čajové lžičky majoránky, 2 kávové lžičky mletého římského kmínu, 40 g strouhanky, 1 kávová lžička soli, 3 stroužky česneku, 2 polévkové lžíce slunečnicového oleje
Postup: Maso umeleme na masovém strojku, řepu oloupeme a nastrouháme najemno. V míse důkladně promícháme maso, nastrouhanou řepu, vejce, koření, prolisovaný česnek a strouhanku. Plech vyložíme pečicím papírem a pomažeme olivovým olejem. Ze směsi tvarujeme karbanátky. Pečeme při teplotě 180 °C. Karbanátky musí mít pevnou strukturu (křupavou vrstvičku), teprve pak jsou dobře propečené. Podáváme s vařeným bramborem.
Jak vybírat maso a jak jej upravovat?
- Vždy si vybírejte libové maso (vepřové maso – pečeně, kýta, panenka; hovězí maso – roštěná, libové zadní/přední).
- Před tepelnou úpravou z masa odstraňte viditelný tuk, z drůbeže odstraňte kůži.
- Mytí masa před tepelnou úpravou se nedoporučuje.
- Maso před tepelnou úpravou nesolte ani nekořeňte. Nejvhodnější je maso nasucho nebo na malém množství tuku opéct a teprve pak dochucovat.
- Nejvhodnějším způsobem tepelné úpravy masa je opékání, dušení nebo vaření.
Autorka: PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietolog a odborný garant projektu „Vím, co jím a piju“