Mléčné výrobky
Mléčné výrobky
Mléčné výrobky v rámci jídelníčku s vyváženým příjmem vitaminu K
Mléko a mléčné výrobky se cení především pro obsah plnohodnotných bílkovin a řady vitaminů a minerálních látek. Z minerálních látek to je zejména vápník, který se v mléčných produktech nachází ve velmi dobře vstřebatelné formě. Mléko má navíc ideální poměr vápníku, fosforu a hořčíku, což je nezbytné pro správný vývoj kostry. Z dalších důležitých látek jsou mléčné výrobky významným zdrojem železa a jódu. Mléko také obsahuje vitamin D, který je nezbytný nejen pro ukládání vápníku do kostí, ale i pro správné fungování imunitního a nervového systému.
…při výrobě kefíru se vedle bakterií mléčného kysání uplatňují i kvasinky, které produkují velmi malé množství alkoholu a dodávají kefíru jeho typickou chuť? Krajovými specialitami je kumys (Střední Asie, Rusko) nebo skyr (Island)…
Mléčné výrobky a warfarin
Z hlediska obsahu vitaminu K jsou mléčné výrobky považovány za bezpečné.
Problémem spíše bývá jejich nedostatečný příjem z důvodu nesnášenlivosti mléčného cukru – laktózy. Aktivita enzymu laktázy, který je nezbytný pro trávení mléčného cukru, s věkem klesá. Nestrávená laktóza způsobuje nadýmání, bolesti břicha a průjmy, což vede k vyhýbání se mléčným výrobkům. To je ale velká škoda, protože se ochuzujeme o mnoho důležitých živin.
U mírnějších forem laktózové intolerance bývají dobře snášeny zakysané mléčné výrobky (kefír, jogurty, podmáslí, acidofilní mléko), které mají oproti nezakysaným mléčným výrobkům přibližně o 30 % méně laktózy. V případě závažnějších projevů jsou řešením bezlaktózové mléčné výrobky (běžně k sehnání v obchodní síti) nebo používání tablet laktázy současně s mléčným výrobkem (laktázové tablety koupíte v lékárně).
Denně bychom měli sníst 1,5–2 porce ze skupiny mléčných výrobků. Za porci je považováno 250 ml mléka nebo zakysaného mléčného výrobku, 55 g tvrdého sýra nebo 130 g tvarohu.
Tip: Určitou nevýhodou u mléčných výrobků je poměrně vysoký obsah nasycených tuků, které mohou zvyšovat hladinu cholesterolu. Vybírejte si proto méně tučné varianty. Pokud potřebujete navýšit příjem bílkovin, jezte častěji tvarohy, málo tučné sýry a jogurty s vyšším obsahem bílkovin (například skyr nebo řecký jogurt).
Recept na řecký jogurt s medem a ořechy (1 porce)
Potřebujete: 150 g řeckého jogurtu, 2 lžičky medu, 20 g vlašských ořechů
Postup: Jogurt dáme do misky, pokapeme medem a posypeme nasekanými ořechy. Výborná lahůdka, která více než dostatečně uspokojí chutě na sladkosti.
Jak správně vybírat mléčné výrobky?
- Ve výběru dávejte přednost polotučným nebo nízkotučným mléčným výrobkům (do 1,5 % tuku u mléka, do 3 % tuku u mléčných výrobků, do 30 % tuku v sušině u sýrů).
- Upřednostňujte neochucené mléčné výrobky před ochucenými.
- Pravidelně zařazujte zakysané mléčné výrobky, jednotlivé druhy střídejte.
- Snažte se omezovat příjem smetanových výrobků, šlehačky a tučných sýrů.
- U mléčných výrobků sledujte i obsah cukru (jako horní limit pro obsah cukru berte 12 g cukru / 100 g nebo 100 ml).
Autorka: PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietolog a odborný garant projektu „Vím, co jím a piju“